Festivalul “Vreau sa am steaua mea” ( 2019 )

Descarca Fisa de inscriere

Consiliul Județean Bacău

FESTIVALUL NATIONAL VOCAL INSTRUMENTAL

“VREAU SA AM STEAUA MEA”

Editia I

8 – 9 noiembrie 2019,

Bacau

1.       Asociația  ”Școala de Pian Dragoș Lungu”  impreuna cu Consiliul Judetean Bacău, finantatorul proiectului,  organizează Festivalul National Vocal Instrumental  “Vreau sa am steaua mea “ în perioada 8 – 9 noiembrie 2019.
  2. Festivalul “ Vreau sa am steaua mea” este deschis elevilor din clasele ( I-XII ), dar si prescolarilor care fac parte din cadrul secțiilor muzică si dans atât din școli și licee de artă, cât și din Palate și Cluburi ale copiilor, școli din învățământul de masă și școli private.
  3. Festivalul își propune să încurajeze și să stimuleze tinerii cu vârsta cuprinsă între 5 și 18 ani, care studiază un instrument sau canto clasic, muzică ușoară și muzică populară, în cadrul școlilor și liceelor de artă, școlilor populare de artă, palatele copiilor, școlilor particulare de muzică.

4. CONDITII DE PARTICIPARE :

Sectiunea  A – muzica

A1 – pian – invatamant vocational

A2 – pian – invatamant de masa si privat

A3 – orga – invatamant de masa si privat

A4 – acordeon – invatamant de masa si privat

A5 – vioara – invatamant vocational

A6 – vioara – invatamant de masa si privat

A7 – instrumente de suflat (clarinet, flaut, trompeta, saxofon) – invatamant vocational

A8 – instrumente de suflat (clarinet, flaut, trompeta, saxofon) – invatamant de masa si privat

A9 – percutie – invatamant vocational

A10 – percutie – invatamant de masa si privat

Sectiunea  B – canto

B1 – clasic – invatamant vocational

B2 – clasic – invatamant de masa si privat

B3 – muzica usoara – invatamant vocational

B4 – muzica usoara – invatamant de masa si privat

B5 – popular – invatamant vocational

B6 – popular – invatamant de masa si privat

Sectiunea C – dans

C1 – dans de societate (vals, tango, foxtrot, samba, rumba, cha-cha)

C2 – dans modern (street dance)

C3 – dans popular

Repertoriul participantilor

Sectiunea A1, A5, A7, A9

Cls. ( I- XII )

– repertoriul prezentat va cuprinde 2 lucrări la alegere, diferite ca stil, gen și formă (exceptie vor face studiile ), corespunzătoare nivelului clasei pentru care concurează.

Barem de timp

cls. I-IV – maxim 10 minute
cls. V-VIII – maxim 20 minute
cls. IX-XII – maxim 30 minute

Sectiunea A2, A3, A4, A6, A8, A10

Cls. ( 0 – XII )

– repertoriul va conține una sau doua lucrari la alegere, de factură diferită,cu o durată maxima de 10 minute.

Sectiunea B1

cls. ( IX – XII )

• o arie si un lied la alegere
  • ambele lucrări vor fi prezentate cu acompaniament de pian

Sectiunea B3

• repertoriul va conține o piesa la alegere, cu o durată maxima de 5 minute

Sectiunea B5

cls. ( IX – XII )

• repertoriul va cuprinde un fragment dintr-o baladă/doină etc. acapella, si o piesa la alegere

Sectiunea B2, B4, B6

cls. ( 0 – XII )

• repertoriul va cuprinde o piesă la alegere, cu o durata maxima de 5 minute

NOTA: Excluzand sectiunea B1 si B2, celelalte sectiuni vor canta cu suport muzical (negativ) in format mp3, care va trebui trimis odata cu celelalte documente necesare inscrierii.

Sectiunea C

• pentru repertoriul individual sau ansamblu, concurenţii vor interpreta o lucrare la alegere, în funcţie de anul de studio
  • suportul muzical (negativ) in format mp3, va trebui trimis odata cu celelalte documente necesare inscrierii.

Barem de timp

• repertoriu individual: maxim 6 minute
  • repertoriu ansamblu: maxim 3 minute

1. Jurizarea se va face pentru fiecare an de studiu, pe fiecare sectiune.

1. În funcţie de rezultatele finale, se acordă premii şi menţiuni materializate în diplome.
    Dacă nu sunt îndeplinite condiţiile de performanţă, juriul îşi rezervă dreptul de a nu acorda anumite premii.
    Hotărârile juriului sunt definitive şi fără drept de contestaţie. Diplomele si premiile se ridica personal din cadrul premierii.

1. Evolutia participantilor va fi vizionata si apreciata de juriul festivalului pe baza unui sistem unic de punctaj, avand in vedere urmatoarele criterii :

– autenticitatea repertoriului;

– calitatea interpretarii ;

– caracterul de inedit, valoarea de unicat ;

– tinuta scenica

Nu sunt admise contestatiile.

1. Asociația “ Scoala de Pian Dragos Lungu “, in calitate de organizator, roagă participanții să depună o donație de minim 90 lei pentru fiecare participare individuală și 40 lei de concurent pentru fiecare participare la grupuri în contul Asociatia “Scoala de Pian Dragos Lungu” RO03BTRL00401205U83786XX, cont deschis la Banca Transilvania. Donatiile nu se restituie.

1. Inscrierea se va face pana la data de 25 octombrie 2019. Pentru înscriere sunt necesare urmatoarele :

– fișa de înscriere completată în totalitate ( se poate descarca de pe site-ul festivalului : www.scoaladepian.com ) ;

– copie după chitanţa achitarii donatiei ( se va specifica pe documentul bancar numele si sectiunea unde va concura elevul) ;

– negativ in format mp3 (unde este cazul)

1. Documentele vor fi trimise pe adresa de email : scoaladepian@yahoo.com

1. Repertoriul comunicat prin fişa de înscriere nu poate fi modificat ulterior. NU se fac înscrieri în perioada festivalului.

1. Toate probele sunt publice şi se vor desfăşura la Sala ”Ateneu” a Filarmonicii de Stat « Mihail Jora » din Bacău, str. Războieni nr. 22.

1. Cheltuielile de transport, cazare şi masă vor fi suportate de către concurenţi.

1. Din momentul înscrierii , concurenţii acceptă toate condiţiile de participare.

Organizatori festival :

Prof. Dragos Lungu – Preşedinte Festival