A FOST DESEMNAT CÂȘTIGĂTORUL CONCURSULUI INTERNAȚIONAL DE PIAN “FREDERIC CHOPIN”

 

logoGala de premiere a laureaților primei ediții a Concursului Internațional de pian “Frederic Chopin” a avut loc sâmbătă, pe scena sălii de concerte a Ateneului din municipiul Bacău. Câștigătorii concursului pe categorii de vârstă au interpretat la pian fragmente din concertele de pian Frederic Chopin, Felix Mendelssohn Bartholdy și ale altor compozitori consacrați. La eveniment a fost prezent și fostul viceprimar al municipiului Bacău, senatorul Dragoș Luchian. Juriul a fost format din cinci membri: Verona Maier, conferențiar universitar doctor la Academia de Muzică din București, Mihaela Spiridon, lector universitar doctor la Academia de Muzică “Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, Ioana Stănescu, lector universitar doctor la Universitatea de Arte “George Enescu” din Iași, Giuliano Mazzoccante, profesor de pian și pianist concertist în Italia, și Tsarina Marinkova, profesor de pian în Amasterdam, Olanda. Aceștia au desemnat câștigătorul primei ediții a concursului de pian “Frederic Chopin” în persoana Ioanei Chiriac elevă la Colegiul Național “Octavian Băncilă” din Iași.

Senatorul Dragoș Luchian a stat pe scenă alături de juriu și i-a felicitat pe toți premianții. “Toți concurenții m-au impresionat prin talentul de care au dat dovadă – declară Dragoș Luchian. Este o mare plăcere să mă aflu aici, alături de acest juriu format din oameni cu o importanță deosebită în muzicii de pian. Mă aflu aici în calitate de fost viceprimar și vreau să vă transmit că Primăria Bacău a sprijinit, sprijină și va sprijini afectiv și efectiv astfel de evenimente. Tinerii au demonstrat mereu că sunt buni ambasadori ai României în străinătate prin talentul lor și vreau să îi felicit pe toți”. Dragoș Lungu, președintele asociației “Școala de Pian Dragoș Lungu”, a înmânat diplomele câștigătorilor și a mulțumit Filarmonicii “Mihail Jora” pentru sprijinul acordat, dar și partenerilor alături de care asociația a organizat evenimentul: Primăria Bacău, Consiliul Județean și Inspectoratul Școlar Județean.

Ștefan POPA

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *