desteptareaConcursul International de Pian “Frederic Chopin”, un eveniment muzical de exceptie, s-a desfasurat in perioda 10-11 mai, la Sala Ateneu din Bacau, organizatori fiind Asociatia “Scoala de Pian Dragos Lungu”, Primaria Bacau, Consiliul Judetean si Inspectoratul Scolar Judetean. Aflat la prima editie, “o reusita”, au afirmat membri ai juriului, invitati si spectatori, la concurs au participat peste 30 de copii, din România, Republica Moldova si Italia, cu vârste cuprinse intre 8 si 18 ani, repartizati in mai multe grupe, fiecare concurent având obligatia, prin regulament, sa interpreteze trei piese, la alegere, una fiind din creatia marelui compozitor, patronul Concursului – Frederic Chopin. “Concursul International de Pian “Frederic Chopin din Bacau, singurul de acest gen din tara, s-a bucurat de o participare numeroasa si selecta, din tara si din unele tari din Europa, chiar daca este la prima editie. De asemenea suntem multumiti ca am reusit sa aducem in juriu nume importante ale muzicii din Italia, Olanda si din România. Acum, la sfârsit, pot sa afirm ca nivelul acestui concurs a fost unul foarte bun si cred ca va creste la urmatoarele editii”, ne-a declarat prof. Dragos Lungu, presedintele Asociatiei “Scoala de Pian Dragos Lungu”, director al concursului. Presedintele juriului a fost Giuliano Mazzoccante – pianist concertist, profesor la Conservatorul din Cosenza – Italia, iar ca membri Verona Maer, pianista, lect. univ. dr. Universitatea nationala de Muzica Bucuresti, Mihaela Spiridon – pianista, lect. univ. dr. la Academia de Muzica “Gh. Dima “ Cluj (nascuta in Bacau, eleva a maestrului Ovidiu Balan), Ioana Stanescu – pianista, lect. univ. dr. la academia de Arte “George Enescu” Iasi si pianista Tsarina Marinkova – Amsterdam, Olanda.

“S-au prezentat in concurs copii exceptionali, fapt remarcat si de presedintele juriului, care ne spunea ca la grupa 14-15 ani suntem mult superiori fata de Italia si alte tari. Il felicit pe Dragos Lungu, pe ceilati membri ai asociatiei pentru initiativa, pentru organizare, asigurându-i ca vom raspunde si anii urmatori la o eventuala invitatie”, ne-a spus si Mihaela Spiridon, membra a juriului.

Dupa doua zile de concurs, de emotii si virtuozitate, sâmbata a avut loc Spectacolul de Gala, o incântare pentru spectatori, care au venit in numar mare la aceasta sarbatoare a muzicii, si festivitatea de premiere. Au fost acordate diplome si premii in bani concurentilor de pe locurile I, II si III. Premii intâi au obtinut, pe categorii de vârsta, Ioan Sabina Smadau (B/2004) – Pianoart Club Galati, Rada Musteata (B/2003) – Sc. de Arta “A. Stârcea” – Chisinau, Iana Cernei (B/2002), aceeasi scoala, Ioana Chiriac Daniela (B/2001) – C.N. de Arta “O. Bancila Iasi, Stefan Gutu (B/200 –Sc. Generala 3, Piatra Neamt, Nil Mladin (B/1999) C.N. de Muzica “G. Enescu” Bucuresti, Ovidiu Coruga (B/1998) – Liceul de Arta “V. Brauner” P. Neamt, Andrei Constantin Preda (B/1998) – Sc. de Arta “S. Celibidache” Roman, Nicon Mladin (B/1995) C.N. “G. Enescu” Bucuresti. Au mai fost acordate doua premii din partea Filarmonicii “Mihail Jora” Bacau si doua premii speciale de interpretare a unor studii din creatia lui F. Chopin.

Marele Premiu al Concursului a fost adjudecat, cu unanimitatea juriului si a salii, pianistei de numai 11 ani, Ioana Daniela Chiriac, de la CN de Arta “O. Bancila” IasI, care a primit premiul de la senatorul bacauan Dragos Luchian.

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *