Editia a VII-a

Consiliul Județean Bacău

Ediţia a VII-a

9 – 11 MAI 2019,

1. Asociația ”Școala de Pian Dragoș Lungu”, Primăria Municipiului Bacău, Consiliul Județean Bacău, cu sprijinul Filarmonicii de Stat “Mihail Jora” din Bacău, organizează Concursul Internațional de Pian ”Frédéric Chopin” în perioada 9 – 11 Mai 2019.

1. Concursul este deschis pianistilor nascuti dupa 1 ianuarie 1993. Concurentii vor fi grupati in 7 categorii de la A la G. Prezentarea in concurs se va face prin sustinerea unui program alcatuit din lucrari diferite ca gen, stil si caracter :

Cat.A – 2011, 2012

– un studiu şi o lucrare la alegere.

Cat. B – 2009 – 2010, Cat.C – 2007 – 2008, Cat.D – 2005 – 2006, Cat.E – 2002 – 2004.

1. a) un studiu romantic sau postromantic;
  2. b) o lucrare din repertoriul clasic (partea I de sonată sau sonatină, fantezie, rondo, temă cu variaţiuni – forme de sine stătătoare);
  3. c) o lucrare la alegere.

Cat.F – 1999 – 2001 si Cat. G 1993 – 1998

1. a) un studiu din creaţia compozitorului Frédéric Chopin;
  2. b) o lucrare de J.S.Bach.
  3. c) o lucrare din repertoriul clasic (partea I de sonată, fantezie, rondo, temă cu variaţiuni – forme de sine stătătoare);

1. a) o lucrare din creaţia compozitorului Frédéric Chopin, exceptând studiile;
  2. b) o lucrare dintr-o periodă stilistică diferită de restul repertoriului ales pentru Etapa I (postromantic, modern, românesc sau contemporan).

1. Durata maximă a programului de concurs :

Cat. F, G: 55 min./ Etapa I – 25 min.; Etapa a II-a 30 min.

1. Concurenţii vor prezenta repertoriul din memorie, fără repetiţii.

1. Concursul se va desfăşura cu public. Ordinea intrării în concurs va fi stabilită de organizatori şi va fi afişată în timp util la sediul Filarmonicii de Stat „Mihail Jora” din Bacău şi pe site-ul concursului www.scoaladepian.com.
  2. Pentru înscrierea la concurs sunt necesare următoarele :

– copie după chitanţa taxei de înscriere ;

– copiile xerox ale lucrărilor din repertoriu (depuse la secretariatul concursului în ziua sosirii participantului).

1. Documentele vor fi trimise prin poştă la adresa :

Asociația ‘’Școala de Pian Dragoș Lungu‘’

Str. Iosif Cocea bl.13, sc.a, ap.14 cod   600198 , Bacau – Romania

sau pe adresa de email : scoaladepian@yahoo.com

1. Termenul limită de înscriere este 2 mai 2019, data poştei. NU se fac înscrieri în perioada concursului.

1. Nerespectarea repertoriului conform cu punctul “1” al prezentului regulament, comunicat prin fisa de inscriere, atrage dupa sine descalificarea concurentului.
  2. Concursul prevede premii pentru fiecare categorie, precum şi Marele Premiu – Trofeul « Frédéric Chopin ». Pentru castigarea Marelui Premiu, Trofeul «  Frédéric Chopin », si a Premiului Special care consta in sustinerea unui concert in compania Filarmonicii «  Mihail Jora «  din Bacau, concurentii vor trebui sa interpreteze doua lucrari din creatia compozitorului, Frédéric Chopin. Se pot acorda mentiuni si premii speciale. Diplomele şi premiile se ridică personal, numai la Gala Laureaţilor.

Câstigatorii Premiului I vor fi programati intr-o serie de recitaluri care vor avea loc in Bacau, Iasi, Piatra Neamt, Roman, Botosani, Suceava si Bucuresti.

– premiul I – 350 ron

– premiul II – 250 ron

– premiul III – 150 ron

1. Juriul îşi rezervă dreptul de a nu acorda anumite premii în cazul neîndeplinirii condiţiilor de performanţă.

1. Taxa de participare la Concursul Internațional de Pian ” Frédéric Chopin ” este de 100 RON şi va fi depusă până la data de 2 mai 2019, în contul RO03BTRL00401205U83786XX al organizatorului Asociatia «Scoala de Pian Dragos Lungu» .

1. În cazul neprezentării la concurs, taxa de participare nu se restituie.

1. Cheltuielile de transport, cazare şi masă vor fi suportate de către concurenţi. La cerere se pot face rezervari la camin sau hotel.

1. Toate probele de concurs sunt publice şi se vor desfăşura la Sala ”Ateneu” a Filarmonicii de Stat « Mihail Jora » din Bacău, str. Războieni nr. 22.

1. Toţi concurenţii vor fi apreciaţi în baza unui sistem unic de punctaj, decizia juriului fiind fără drept de contestare.

1. Evaluarea concurenţilor se va face după următoarele criterii :

1. Juriul îşi rezervă dreptul de a întrerupe concurentul în cazul depăşirii duratei maxime precizate în regulament.

1. Componenta juriului:

Franco Calabretto – Italia – Presedintele juriului

Daniela Kyurkchieva – Bulgaria

Mihaela Spiridon – Romania

Daniel Petrica Ciobanu – Germania

Dragos Lungu – Romania

1. Comitetul de organizare a concursului :

Prof. Dragos Lungu – Preşedintele concursului

Sala  ” Ateneu ”

9  mai – Deschiderea festiva – ora 18:30

• Concertul castigatorului editiei a VI-a, Alexandru Placinta, sustinut in compania orchestrei Filarmonicii  “Mihail Jora “.

10  mai – Concurs

11  mai – Concurs si Gala Laureatilor

1. Din momentul înscrierii , concurenţii acceptă toate condiţiile de participare.