Editia a VIII-a

Primăria Municipiului Bacău

Ediţia a VIII-a

7 – 9 MAI 2020,

1. Asociația ”Școala de Pian Dragoș Lungu” si Primăria Municipiului Bacău, organizează Concursul Internațional de Pian ”Frédéric Chopin” în perioada 7 – 9 Mai 2020.

1. Concursul este deschis pianistilor nascuti dupa 1 ianuarie 1994. Concurentii vor fi grupati in 7 categorii de la A la G. Prezentarea in concurs se va face prin sustinerea unui program alcatuit din lucrari diferite ca gen, stil si caracter :

Cat.A – 2012, 2013

– un studiu şi o lucrare la alegere.

Cat. B – 2010 – 2011, Cat.C – 2008 – 2009, Cat.D – 2006 – 2007, Cat.E – 2003 – 2005.

1. a) un studiu romantic sau postromantic;
  2. b) o lucrare din repertoriul clasic (partea I de sonată sau sonatină, fantezie, rondo, temă cu variaţiuni – forme de sine stătătoare);
  3. c) o lucrare la alegere.

Cat.F – 2000 – 2002 si Cat. G 1994 – 1999

1. a) un studiu din creaţia compozitorului Frédéric Chopin;
  2. b) o lucrare de J.S.Bach.
  3. c) o lucrare din repertoriul clasic (partea I de sonată, fantezie, rondo, temă cu variaţiuni – forme de sine stătătoare);

1. a) o lucrare din creaţia compozitorului Frédéric Chopin, exceptând studiile;
  2. b) o lucrare dintr-o periodă stilistică diferită de restul repertoriului ales pentru Etapa I (postromantic, modern, românesc sau contemporan).

1. Durata maximă a programului de concurs :

Cat. F, G: 55 min./ Etapa I – 25 min.; Etapa a II-a 30 min.

1. Concurenţii vor prezenta repertoriul din memorie, fără repetiţii.

1. Concursul se va desfăşura cu public. Ordinea intrării în concurs va fi stabilită de organizatori şi va fi afişată în timp util la sediul Filarmonicii de Stat „Mihail Jora” din Bacău şi pe site-ul concursului www.scoaladepian.com.

5. Pentru înscrierea la concurs sunt necesare următoarele :

– copie după dovada achitarii donatiei ;

– copiile xerox ale lucrărilor din repertoriu (depuse la secretariatul concursului în ziua sosirii participantului).

1. Documentele vor fi trimise pe adresa de email : scoaladepian@yahoo.com

1. Termenul limită de înscriere este 23 aprilie 2020. NU se fac înscrieri în perioada concursului.

1. Nerespectarea repertoriului conform cu punctul “1” al prezentului regulament, comunicat prin fisa de inscriere, atrage dupa sine descalificareaconcurentului.
  2. Concursul prevede premii pentru fiecare categorie, precum şi Marele Premiu – Trofeul « Frédéric Chopin ». Pentru castigarea « Premiului Special » care consta in  sustinerea unui concert in compania Filarmonicii «  Mihail Jora «  din Bacau, concurentii vor trebui sa interpreteze doua lucrari din creatia compozitorului, Frédéric Chopin. Se pot acorda mentiuni si premii speciale. Diplomele şi premiile se ridică personal, numai la Gala Laureaţilor. Organizatorii si juriul isi rezerva dreptul de a acorda sau nu Premiul Special.

Câstigatorii Premiului I vor fi programati intr-o serie de recitaluri care vor avea loc in Bacau, Iasi, Piatra Neamt, Roman, Botosani, Suceava si Bucuresti.

– premiul I – 350 ron

– premiul II – 200 ron

– premiul III – 150 ron

1. Juriul îşi rezervă dreptul de a nu acorda anumite premii în cazul neîndeplinirii condiţiilor de performanţă.

1. Pentru buna desfășurare a competiției, sunteți rugați să faceți o donație de 150 ron ce va fi depusă până la data de 23 aprilie 2020, în contul RO03BTRL00401205U83786XX al organizatorului Asociatia «Scoala de Pian Dragos Lungu», cu mențiunea DONAŢIE CONCURS „ Frederic Chopin”

1. În cazul neprezentării la concurs, donatia nu se restituie.

1. Cheltuielile de transport, cazare şi masă vor fi suportate de către concurenţi. La cerere se pot face rezervari la hotel.

1. Toate probele de concurs sunt publice şi se vor desfăşura la Sala ”Ateneu” a Filarmonicii de Stat « Mihail Jora » din Bacău, str. Războieni nr. 22.

1. Toţi concurenţii vor fi apreciaţi în baza unui sistem unic de punctaj, decizia juriului fiind fără drept de contestare.

1. Evaluarea concurenţilor se va face după următoarele criterii :

1. Juriul îşi rezervă dreptul de a întrerupe concurentul în cazul depăşirii duratei maxime precizate în regulament.

1. Juriul va fi alcătuit din profesori ai învăţământului preuniversitar şi universitar precum și pianiști de renume international. Componenta juriului va fi afisata cu o luna de zile inaintea concursului.

1. Comitetul de organizare a concursului :

Prof. Dragos Lungu – Preşedinte concurs

Sala  ” Ateneu ”

7  mai – Deschiderea festiva – ora 18:30

• Concertul castigatoarei editiei a VII-a, Elizaveta Coroli, sustinut in compania orchestrei Filarmonicii  “Mihail Jora “.

8  mai – Concurs

9  mai – Concurs si Gala Laureatilor

1. Din momentul înscrierii , concurenţii acceptă toate condiţiile de participare.