Festivalul ” Folcloru-i din strabuni “

Descarca Fisa Inscriere

Asociatia “Scoala de Pian Dragos Lungu”

Consiliul Judetean Bacau

Festivalul National pentru Tineret “Folcloru-i din strabuni“

Ediţia III

11 – 12 noiembrie 2016,

Bacău

1. Asociația  ”Școala de Pian Dragoș Lungu”  impreuna cu Consiliul Judetean Bacău, finantatorul proiectului,  organizează Festivalul National pentru Tineret  “Folcloru-i din strabuni “ în perioada 11 – 12 noiembrie 2016.

2. Festivalul “ Folcloru-I din strabuni “  îşi propune să contribuie la descoperirea şi promovarea celor mai valoroşi tineri interpreţi de muzică populară, la stimularea interesului publicului pentru receptarea creaţiilor folclorice autentice, la valorificarea comorilor cântecului şi portului popular românesc şi introducerea sa în circuitul valorilor spirituale.

afis folclor

1. Festivalul “ Folcloru-i din strabuni “ se adreseaza copiilor si tinerilor interpreti de muzica vocala si instrumentala ai cantului popular romanesc din toate zonele folclorice ale tarii, cu varste cuprinse intre 6 si 25 de ani. Festivalul se desfasoara pe doua sectiuni:

Sectiunea  A – solisti vocali, cu categoriile: 6 – 11 ani

12 – 17 ani

18 – 25 ani

Sectiunea  B – solisti instrumentisti, cu categoriile: 9 – 16 ani

17 – 25 ani

Sectiunea A

Repertoriul participantilor

– o  doină sau o baladă: prezentare si interpretare a capella, cu exceptia categoriei 6

– 11 ani, unde concurentii vor prezenta o singura piesa la alegere.

–       interpretarea unui cantec propriu-zis adecvat zonei de provinienta.

Cantecul propriu-zis, se va interpreta cu suport muzical (negativ), in format mp3.

Sectiunea B

Repertoriul participantilorva cuprinde 2 piese instrumentale, tipice zonei pe care o

reprezinta, din care una de virtuozitate, ambele cu suport muzical (negative) in format mp3.

Piesele pot fi atat din repertoriu personal, cat si din repertoriul artistilor consacrati.

2. Juriul festivalului va fi alcătuit din personalităţi de seama ale vietii cultural – artistice si va atribui premii pentru fiecare sectiune, inclusiv Trofeul Festivalului. Juriul îşi rezervă deasemenea dreptul de a nu acorda anumite premii si de a redistribui premiile neacordate.

Diplomele şi premiile se ridică personal, numai la Gala Laureaţilor.

3.  Evolutia participantilor va fi vizionata si apreciata de juriul festivalului pe baza unui sistem unic de punctaj, avand in vedere urmatoarele criterii :

– autenticitatea repertoriului;

– calitatea interpretarii ;

– caracterul de inedit, valoarea de unicat ;

– tinuta scenica (autenticitatea costumului popular).

Nu sunt admise contestatiile.

4. Inscrierea se va face pana la data de 1 noiembrie 2016, data postei. Pentru înscriere sunt necesare urmatoarele :

– fișa de înscriere (completată în totalitate) ;

– copie după chitanţa taxei de înscriere ;

– negativ in format mp3.

5. Taxa de participare la Festivalul National pentru Tineret ” Folcloru-i din strabuni ” este de 100 RON şi va fi depusă în contul  RO03BTRL00401205U83786XX al organizatorului Asociatia «Scoala de Pian Dragos Lungu» .

6. În cazul neprezentării in festival, taxa de inscriere nu se restituie. Documentele vor fi trimise prin poştă la adresa : Asociația ‘’Școala de Pian Dragoș Lungu‘’, Str. Iosif Cocea bl.13, sc.a, ap.14 cod   600198 , Bacau – Romania sau pe adresa de email : scoaladepian@yahoo.com

7. Repertoriul comunicat prin fişa de înscriere nu poate fi modificat ulterior. NU se fac înscrieri în perioada festivalului.

8.  Desfasurarea Festivalului «  Folcloru-i din strabuni «

vineri 11 noiembrie  – ora 10:00 – Deschiderea festiva a festivalului

– ora 10:30 – Concurs

sambata 12 noiembrie  – ora 18:00 – Concertul de Gala al Festivalului

– ora 19:00 – Recital invitati

– ora 20:00 – Festivitatea de premiere

9. Toate probele sunt publice şi se vor desfăşura la Sala ”Ateneu” a Filarmonicii de Stat « Mihail Jora » din Bacău, str. Războieni nr. 22.

10. Cheltuielile de transport, cazare şi masă vor fi suportate de către concurenţi.

Organizatorii festivalului :

Prof. Dragos Lungu – Preşedintele Festival

Eugenia Florea – Presedinte juriu – etnomuzicolog si realizator de emisiuni si evenimente folclorice

Prof. Gabriel Lungu – Secretar Festival

11. Din momentul înscrierii , concurenţii acceptă toate condiţiile de participare.