Asociatia ”Școala de Pian Dragoș Lungu”

Consiliul Județean Bacău

organizează

”Frederic Chopin Piano Masterclass”

Editia I

24 – 29 octombrie 2022

Bacău, România

 1. Asociația ”Școala de Pian Dragoș Lungu” impreuna cu finantatorul proiectului, Consiliul Judetean Bacau, organizează Masterclass-ul ”Frederic Chopin Piano Masterclass”, în perioada 24 –29 Octombrie 2022.
 2. Masterclass-ul se adresează tuturor elevilor care fac parte din sistemul preuniverstiar, clasele V – XII, din invatamantul de stat si privat, din tara.
 3. Masterclass-ul vizează pregătirea de specialitate a tinerilor muzicieni, precum şi aprofundarea lucrărilor din repertoriul pianistic. In cadrul masterclass-ului vor fi selectati un numar de 8 (opt) tineri pianisti. Fiecare elev selectat de catre juriu, pentru participarea in cadrul masterclass-ului, va beneficia de 10 ore intensive de lucru cu cei 4 (patru) profesori indrumatori.

Masterclass-ul se va încheia cu organizarea unui Recital, la Sala Ateneu a Filarmonicii ”Mihail Jora” din Bacau. Fiecare participat va primi o DIPLOMA DE EXCELENTA care va atesta prezenta in cadrul masterclass-ului, semnata si stampilata de catre organizatori si profesorii indrumatori. Diploma se va inmana in cadrul Recitalului de final.

 1. Selecția celor 8 pianiști din mediul preuniversitar va fi realizată de un juriu national si internațional, pe baza lucrarilor pianistice transmise la inscriere. Repertoriul fiecarui tanar pianist trebuie sa cuprinda 4 lucrari, de prefreat din perioade stilistice diferite, care sa contina si o lucrare a compozitorului ”Frederic Chopin”, astfel :

 – Doua (2) lucrari muzicale trebuie sa fie la un nivel mediu de invatare, pentru a putea fi cantate in cadrul Recitalului de final

– Doua (2)  lucrari muzicale pot fi la nivel de inceput, pentru a se primi coordonarea profesorilor in vederea aprofundariii si intepretarii corecte a pieselor. 

 1. Pentru înscrierea la masterclass sunt necesare următoarele documente :

– fișa de înscriere (completată în totalitate)  

DESCARCA FISA DE INSCRIERE          

– copie după certificatul de naştere sau actul de identitate;

– copie după dovada achitarii donatiei;

– o fotografie ;

– link video

 1. Cerinte video

–  In vederea preselectiei, se vor trimite doar doua lucrari pianistice, acestea fiind facute in anul 2022.   

 – Concurentii trebuie să cânte la o pianina acustica sau la un pian.

 – Va fi acceptat doar un singur link direct catre YouTube, care sa contina intreg repertoriul conform cerintelor. Piesele se pot inregistra intr-o sigura filmare sau separat. Daca vor fi inregistrate separat, va rugam sa va asigurati ca va ajunge la noi un sigur link cu intreg repertoriul. Nu putem accepta fișiere video trimise direct către noi.

 – Să vă asigurați că înregistrările dumneavoastra nu sunt setate la „privat”, astfel încât să poata fi accesate de catre membrii juriului  

Videoclipul va fi intitulat sub forma :  nume, an de nastere si va include programul în descriere

Masterclass-ul își rezervă dreptul de a transmite videoclipurile în propriile canale, pe rețelele sociale etc.  

 1. Documentele vor fi trimise pe adresa de email : scoaladepian@yahoo.com
 2. Termenul limită de înscriere este 17 octombrie 2022, iar rezultatele cu elevii admisi in cadrul masterclass-ului, vor fi anunțate pe data de 20 octombrie 2022, pe site-ul concursului (www.scoaladepian.com) si pe pagina de Facebook, ”Frederic Chopin Piano Masterclass”.
 3. Pentru buna desfășurare a masterclass-ului, sunteți rugați să faceți o donație de 250 ron, ce va fi depusă până la data de 17 octombrie 2022, în contul RO45BTRLRONCRT0639489001, Banca Transilvania, titular Asociatia ”Scoala de Pian Dragos Lungu”, cu mențiunea DONAŢIE ”FREDERIC CHOPIN PIANO MASTERCLASS”.
 4. Sunteti rugati, de asemenea, sa anuntati neprezentarea, in cazul in care apar situatii neprevazute.
 5. Componenta profesorilor indrumatori al ”Frederic Chopin Piano Masterclass” este urmatoarea:

Jelena Siminovic Kovacevic – Serbia

Asist.univ.dr la Universitatea de Muzica din Novi Sad

Toma PopoviciRomania

Conf.univ.dr – Universitatea Nationala de Muziza Bucuresti

Maurizio Moretti – Italia

Pianist concertist / Profesor de pian in cadrul Conservatorio di Musica Cagliari – Schola Cantorum Paris

Tsarina Marinkova Krajncan – Slovenia

Pianist concertist

 1. Comitetul de organizare a masterclass-ului:

Prof. Dragos Lungu – Director Artistic

Prof. Gabriel Lungu -Secretar

 1. Programul concursului:

– 17 octombrie – sfarsitul perioadei de inscriere

– 20 octombrie – afisare rezultate cu elevii acceptati in cadrul masterclass-ului

– 24 – 28 octombrie – desfasurarea orelor de pian

– 29 octombrie – Recital

 1. Din momentul înscrierii, elevii pianisti acceptă toate condiţiile de participare.
 • Site-ul concursului – scoaladepian.com
 • Facebook – “Frederic Chopin Piano Masterclass” Bacău – România
 • Facebook – “Școala de Pian Dragoș Lungu”

 © 2022 scoaladepian.com