Poveştile despre culori, forme, personaje fantastice, sau locuri tainice reprezintă universul specific copilăriei. Stimularea şi cultivarea creativităţii de la vârste mici asigură viitorului adult o flexibilitate în gândire şi o simţire intensă a celor mai rafinate modalităţi de experimentare vizual-artistice. Trăirile sincere, nealterate ale copilăriei se impregnează cu acel parfum unic care ne însoţeşte prin viaţă. Enorma capacitate de a reflecta lumea prin mintea şi mâna copiilor ne copleşeşte şi ne uimeşte permanent deoarece aceste resurse sunt inepuizabile în formele şi asocierile care concretizează povestea vizibilă realizată prin desen, pictură, modelaj.

Desen

Cursul de desen pentru copii vine in intampinarea dumneavoastra pentru a va oferi cadrul necesar de a va exprima, prin lucrarile create, emotii si sentimente. Mesajul vizual transmis prin arta este mult mai direct atunci cand este sustinut si de expresivitatea mijloacelor plastice. Cursul de arta este conceput pe diferite module care cuprind sedinte care au o durata de 2 ore.

Obiective urmarite prin cursurile de arta

 • Stimularea creativitatii prin cultivarea curiozitatii si a simtului artistic.
 • Iniţierea, dezvoltarea şi amplificarea capacităţii de exprimare plastică, utilizând materiale, instrumente şi tehnici variate.
 • Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic pentru a obţine forme artistice originale.
 • Receptarea mesajului vizual artistic.

Finalitati unui curs de arta pentru copii

 • Realizarea unor lucrari in care unitatea si echilibrul ansamblului sunt in armonie.
 • Obtinerea unor expresivitati ale punctului, liniei si petei.
 • Diversitatea se manifesta intr-o forma care ofera solutii interesante de exprimare.
 • Interesul pentru detalii se manifesta intr-un mod original.

Pictura

Cursul de arta pentru copii vine in intampinarea dumneavoastra pentru a va oferi cadrul necesar de a va exprima, prin lucrarile create, emotii si sentimente. Mesajul vizual transmis prin arta este mult mai direct atunci cand este sustinut si de expresivitatea mijloacelor plastice. Cursul este conceput pe module de 2 ore.

Obiective urmarite

 • Stimularea creativitatii prin cultivarea curiozitatii si a simtului artistic.
 • Iniţierea, dezvoltarea şi amplificarea capacităţii de exprimare plastică.
 • Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic pentru a obţine forme artistice originale.
 • Receptarea mesajului vizual artistic.

Finalitati

 • Realizarea unor lucrari in care unitatea si echilibrul ansamblului sunt in armonie.
 • Obtinerea unor subtilitati si expresivitati cromatice.
 • Diversitatea se manifesta intr-o forma care ofera solutii interesante de exprimare.
 • Dezvoltarea unor dexteritati specifice.

Abonament lunar :

 • grupa mica (4-9 ani) – 200 lei (4 sedinte /luna) – 1 sedinta = 2 ore
 • grupa mare (10-15 ani) – 230 lei (4 sedinte /luna) – 1 sedinta = 2 ore

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *