RAPORT DE ACTIVITATE LA 31.12.2013


16 Martie 2013 – “Concertul Primaverii”  – Bursa oferita de “Scoala de Pian Dragos Lungu”

 Concertul Primaverii_2

 

Concursul International de Pian “ Frederic Chopin “  Editia I, Bacau- Romania

 Afisul concursului

Concursul International de Pian “Frederic Chopin” este o gura de aer proaspat pentru orasul nostru. Organizat de artisti profesionisti si oameni pasionati de arta si pian, concursul este jurizat de profesori doctori universitari si pianisti concertisti consacrati,atat din tara cat si din strainatate.

Prima editie a concursului a fost un succes, cu treizecisicinci de concurenti din toate regiunile tarii si din strainatate si anume Italia, Ungaria si Republica Moldova.Toti acesti concurenti sunt la un nivel pianistic de exceptie cu premii la diferite concursuri din tara si din strainatate si care cu siguranta vor fi la randul lorprofesori in institutiile de profil.

Ne-am bucurat in timpul zilelor de concurs de un numar mare de spectatori dornici de a asculta muzica de calitate. In gala concursului si la festivitatea de premiere am avut in sala un numar de doua sute cinzeci de melomani dintre care oameni cu un statut foarte important in Bacau si care fac parte din institutii de seama precum Primaria Municipiului Bacau, Consiliul Judetean Bacau, Inspectoratul Scolar Bacau dar si din alte institutii si firme  de marca din oras.

Ne-am bucurat in Gala concursului de prezenta domnului senator Dragos Luchian, care a inmanat si Trofeul Concursului International de Pian “ Frederic Chopin“ si care ne-a felicitat pentru acest eveniment unic in Romania si ne-a promis tot sprijinul si atentia dumnealui la urmatoarele editii.

Gala Laureatilor (126)     Gala Laureatilor (124)  P1100467

Concursul s-a desfasurat la Sala “ Ateneu “ din Bacau cu acordul domnului Pavel Ionescu, director al Filarmonicii “ Mihail Jora “ din Bacau .

In editia urmatoare se anunta participarea unui numar mult mai mare de concurenti, din mai multe tari, iar noutatea cea mai importanta este un premiu suplimentar care consta intr-un concert al castigatorului acompaniat de Orchestra Filarmonicii “Mihail Jora” din Bacau, ceea ce este un imbold si un castig foarte mare pentru concurenti dat fiind faptul ca o astfel de colaborare este extrem de greu de obtinut.

 

965231_577877778901231_1788180651_o

 

In datele de 26 mai 2, 8 iunie 2013 am fost invitati sa colaboram prin sustinerea a trei spectacole din cadrul proiectului „ Complexul Cultural Sfantul Nicolae – Matrice Spirituala a Bacaului „ cofinantat de Uniunea Europeana prin intermediul Programului Operational Regional.

 1398743_322995854509654_1366026810_o  1404804_322995737842999_1275961009_o    

Pe data de 6 decembrie si 13 decembrie, de la oraele 18:00, Asociatia “Scoala de Pian Dragos Lungu” a organizat doua “Concerte Caritabile” la sala Ateneu din Bacau. In cadrul acestor concerte publicul a asistat la un program de muzica clasica,usoara, populara dar si colinde si un program de muzica internationala oferit de presedintele asociatiei, pianistul Dragos Lungu. Fondurile stranse din aceste doua concerte, au fost directionate de catre asociatie, Spitaulului Judetean Bacau – Sectia Pediatrie.

 

PRESEDINTE,

DRAGOS LUNGU

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *